Trezor ve zdiMontáž s kladivem, majzlíkem a betonem. Dříve než se rozhodnete pro konkrétní trezor, měli byste zvolit vhodné místo pro jeho vestavbu. Obvykle se nabízejí pouze tři možnosti: ve zdivu pod schody, v dostatečně silné venkovní zdi nebo, jako v našem případě, v nepoužívaném komíně.

Nejvhodnější bývají právě komíny, protože zpravidla mívají potřebnou hloubku.

Při vestavbě do venkovní zdi můžete velmi rychle narazit na hranice možného. Navíc je zde nutná dodatečná tepelná izolace, jinak by zeslabením zdi mohl do domu pronikat chlad. Trezor se uloží do betonového lůžka, které je po všech stranách minimálně 10 cm silné. Použijte beton nejvyšší pevnosti, který se dá ve stavebních hypermarketech sehnat. Náhradním řešením je směs z potěrového betonu a cementu v poměru 8:1. Tato směs se vyznačuje mimořádnou pevností a hravě ochrání trezor před každým pokusem o jeho vylámání ze zdi. S betonem pracujte zdola nahoru a odzadu dopředu. Nejprve tedy vyplňte prostor pod trezorem a potom vyplňte i prostor za ním.

Silný plášť z betonu o tloušťce minimálně 10 cm (měřeno od hrany čelního panelu) obklopuje trezor i ze zadní strany a spolehlivě zabrání pokusům o jeho vylámání ze zdí.

Správná směs betonu je rozhodující: V jednom dílu vody rozmíchejte tři až čtyři díly betonu. Vznikne tak přiměřeně vlhká konzistence vhodná pro zabetonování trezoru.

trezor ve zdi Trezor ve zdi
1) Pomocí kladiva a sekáče nejprve vysekejte do stěny otvor, který je o 20 cm širší i delší než čelní část trezoru a o 10 cm hlubší, než je jeho hloubka. 2) Přední stěnu trezoru nyní zakryjte silnou fólií, aby při betonování neutrpěla.
Trezor ve zdi Trezor do zdi
3) Nyní přijde jemná práce: Trezor nadzdvihněte v otvoru a vyrovnejte ho pomocí dřevěných špalíků nebo cihel tak, aby stál vodorovně a aby byl vepředu v jedné rovině se stěnou. 4) Zkontrolujte, jestli po všech stranách trezoru zbývá alespoň 10 cm místa.
Trezor do zdi Trezor do zdi
5) Smíchejte si beton z hotové směsi potěrového betonu a cementu v poměru 8:1. Beton by měl být vlhký přibližně jako hlína, aby příliš rychle nevysychal. Před zabetonováním trezoru důkladně navlhčete zdivo, aby z betonu neodvádělo vodu. 6) Úzkou lžící naneste beton do dutin, nejdříve pod trezorem odzadu dopředu. Potom v jednotlivých vrstvách za trezorem a po obou jeho stranách.
Trezor do zdi Trezor ve zdi
7) Každou vrstvu betonu udusejte koncem dlouhé násady od kladiva. 8) Nyní máte trochu času. Před otevřením trezoru počkejte nejméně dva dny, v lepším případě týden, dokud beton pořádně nevytvrdne. Potom trezor otevřete, utřete ho uvnitř dosucha a nechtě ho stát ještě dva dny otevřený, dokud nezmizí poslední zbytky kondenzované vlhkosti.